Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 nepojmenovany-2.jpg

 

Klusácký sport - Klusácké dostihy původně vznikly v Nizozemí. Již v 16. století se během různých trhů a oslav závodilo v klusu na krátkých tratích. Závodilo se pod sedlem na domácích koních, které můžeme přirovnat k dnešním fríským koním. Dnes jsou klusácké dostihy v sulce mezinárodním vrcholovým sportem. Účastníci, diváci a další milovníci tohoto sportu se celý rok sjždějí do velkých klusáckých center nebo do menších sezonních závodišť.

Sulka - Je dvoukolový vozík na vzdušných pneumatikách a z lehkého materiálu.

Jezdec - Jezdec sedí v sulce vede koně v dostihu. Sedí těsně za koněm, nohy má rozevřené a zapřené ve zvláštních opěrkách. Během dostihu má jezdec dres určité barvy, která je uvedena v programu.

Mimochodník - Mimochodník je kůň, který se pohybuje v mimochodu. Nohosled mimochodníka v klusu je laterární, a nikoliv diagonální jako u klusáka. Na zem dopadá levá zadní a levá přední noha za sebou a následuje pravá zadní a pravá přední za sebou. Celkem slyšíme čtyři údery. V některých zemích se vypisují dostihy zvlášť pro tyto koně.

Klusícké dostihy - V klusáckých dostizích jde o rychlost koně v klusu. Kůň je zapřažen v sulce a dostih se běhá po speciální klusácké dráze. Jednoho dostihu se může účastnit max. 16 koní. Jejich jména a jména jezdců v sulce jsou uvedena v oficiálním dostihovém programu, který slouží také jako informační pramen pro uzavírání sázek. Klusácké dostihy se většinou konají na tratích dlouhých 1600 - 3400 m. Cválat v klusáckém dostihu není dovoleno.

Klusácké dostihy na krátké tratě - Klusácké dostihy na krátkých tratích se běhají na vzdálenost 300m. Takové dostihy se běhají hlavně v létě a představují tradiční vrcholové ukončení místních letních svátků.

Mrtvý dostih - Je dostih, ve kterém cílová fotografie prokáže, že do cíle doběhli dva nebo více koní součaně. V takovém případě se výherní částka např. pro první a druhé místo sečte a rozdelí mezi vítěze.

Monté - Monté je klusácký dostih na osedlených koních. Závodí se tedy pod jezdcem a to na tratě dlouhé 1600 - 2600 m.

Cválání - Pro klusáka zapřaženého v sulce je rozhodující čistota chodu. Pokud kůň během dostihu nacválá nebo jde nečistým chodem (mimochodem), je diskvalifikován.

Zdroj: Koně encyklopedie